Belka
Niedziela, 16 Grudnia 2018   imieniny: Albina, Zdzisław
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

HIT ! Line closed - cabview SU42 : Pruszcz Bagienica - Tuchola

 
Zapraszam na przejazd zamkniętym dla ruchu osobowego i towarowego odcinkiem z Pruszcza Bagienicy do Tucholi. Odcinek wiedzie przez odludne leśno - łąkowe tereny na skraju Borów Tucholskich. Pruszcz Bagienica była stacją węzłową, wybudowaną w roku 1909, tory rozchodziły się w czterech kierunkach: na południe do Koronowa, na zachód do Więcborka, na północ do Tucholi i na wschód do Terespola Pomorskiego. W latach 90 - tych, we wszystkich kierunkach ruch został zlikwidowany, obecnie dojazd do Pruszcza jest możliwy od strony Tucholi i gdyby niedawna kradzież szyn, można było dojechać aż do Koronowa. Ruch osobowy i towarowy do Więcborka został zlikwidowany w 1995 roku. Funkcjonował 89 lat. Rok później ten sam los spotkał odcinek do Terespola Pomorskiego. Natomiast odcinek Pruszcz Bagienica - Koronowo działał od 1909, natomiast 5 lat później oddano do użytku tory do Tucholi. Jednak i tu w 1993 roku skończyły swoją obecność pociągi osobowe a w roku 2011 również pociągi towarowe, w wyniku czego nastąpiła powolna agonia całej infrastruktury. Na filmie jedziemy na pokładzie SU42, która prowadzi pociąg specjalny "Basior". Przejazd miał miejsce jesienią 2015 roku. Serdecznie pozdrawiam załogę Stonki i organizatorów imprezy. Dzięki ich staraniom, mogliśmy choć na kilka chwil przenieść się do przeszłości i nacieszyć oczy tym wyjątkowo pięknym szlakiem. Aha ! Pytanie do ornitologów, bo ten ptak to chyba nie duża mewa ;)

 


szlakowiec
 
Data pliku video: 2016-01-08, Źródło artykułu: youtube.com
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
loading...
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
Najnowsze komentarze
 
  Kreska
   
  Polecane

  DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

   
  Brak sond
   
  Newsletter
  Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
   
   
  tucholski

  Powiat tucholski - utworzony wskutek reformy administracyjnej w 1999 roku powiat znajduje się w województwie kujawsko-pomorskim (północna część), a stolicą i siedzibą jego władz jest Tuchola. Należy do niego 6 gmin: Tuchola Cekcyn, Gostycyn, Kęsowo, Lubiewo, Śliwice oraz jedno miasto – Tuchola. Na obszarze 1075 km² mieszka tu 47 tys. osób. Powoduje to, że pod względem powierzchni powiat jest siódmy, a pod względem liczby ludności szesnasty wśród 23 powiatów Kujaw i Pomorza.

  Powiat Tucholski bezsprzecznie zalicza się do najatrakcyjniejszych miejsc pod kątem walorów turystycznych na całym Pomorzu. Początkowo leniwie rozlewająca się Brda zwana „Królową Borów Tucholskich”, dalej przybiera charakter górskiego potoku. Jeziora dostarczają amatorom kąpieli ochłody w słoneczne dni, pola do popisu kajakarzom i żeglarzom, a wędkarzom bogactwa ryb. W powiecie warto odwiedzić rezerwaty przyrody i wybrać się na piesze, rowerowe i wodne wycieczki, korzystając ze szlaków.   

   

  Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola